top of page

Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu RATSURADA

13.05. - 9.06. 2020


Ruuduline puust karp seisis raamaturiiulis kõige kõrgemal. Malendeid polnud lubatud mängunurka viia, ehkki need neli ratsut otse kisendasid, hirnusid selle järele, et olla osa mängudest, mis polnud piiratud nelinurkse must-valge väljakuga. Kui karp mänguks alla võeti, oli kuulda malendite puist klobinat. Mustad ja valged armeed reastati algpositsioonidele. Malendid tegid pehmet häält, nende alla olid kleebitud tumepunasest vildist rõngad. Toimusid avangud, manöövrid, ohverdused, anti tuld. Kui reeglid selged, saime teada, et ratsu saab hüpata üle teiste malendite ja hüpates satub alati vastandvärvi ruudu peale. Mustale järgneb valge ja valgele jälle must. Ratsut oli kurb ohverdada, tal oli nägu ja ta liikus kavalalt: kaks ühes suunas, üks kõrvale. Odast loobumine oli märksa valutum.

Ratsuga on seotud huvitavaid matemaatilisi probleeme: kuidas peab see malend liikuma, et käia läbi kogu mänguväljak nii, et puudutab igat ruutu vaid korra. Meie näitusele andis nime – Ratsurada – just selline teekonna kõikehõlmav loogika, mis on ju nii sarnane tekstiilsete struktuuride ehitamisega: olla igas hetkes (silmuses-sõlmes-ristumises) ainult korraks, olla kohal. Loodud objektid viitavad sarnaste teekondade ladestumisele kiht-kihilt, rida-realt, tulemuseks on stalaktiidid, ruumilised valged kogud, mille vahel ja läheduses leida leevendust taeva jäänud talvele.

Nii kirjeldavad kunstnikud oma vastavatavat näitust, kus tööde teostamisel on kasutatud üleelusuurust silmuskudumist ja originaalset kudumistehnikat MultiWeave.

Kadi Pajupuu (1963) lõpetas Eesti Kunstiakadeemias tekstiili erialal 1986 aastal. Hetkel töötab dotsendina Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Näitustel on esinenud alates 1987. aastast, esialgu gobeläänidega hiljem autoritehnikas tekstiilidega. Lisaks kunstiprojektidele tegeleb tekstiiltöövahendite arendamise ja müügiga (RailReed, MultiWeave) ja materjaliaretustega. Isikunäitusi on olnud Eestis, Soomes, Rootsis, Leedus. On Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige.

Marilyn Piirsalu (1981) lõpetas Eesti Kunstiakadeemia graafika eriala 2004 a. On osalenud näitustel videote (Tallinna IV joonistustriennaali preemia, 2012) ning kuivnõelagraafikas töödega, alates 2010 aastast ka tekstiiliinstallatsioonidega. Isikunäitusi on olnud Eestis, Soomes, Leedus, Rootsis. Töötab disainerina ja OÜ Kadipuu tootearendusega. On Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Tekstiilikunsnike Liidu liige.


Commentaires


Ruum /
bottom of page